Instrukcje montażu

Montaż należy wykonać zgodnie z instrukcją montażu okładzin ściennych oraz z uwzględnieniem instrukcji na opakowaniach środków chemicznych stosowanych do jego wykonania.

Zakupienie jednorazowo potrzebnej ilości wszystkich materiałowy daje gwarancję powtarzalności koloru płytek oraz fugi dlatego przed przystąpieniem do prac należy:

 1. Dokładnie zmierzyć pomieszczenie, obliczyć powierzchnię do wyklejenia i zakupić o 10% więcej materiału oraz odpowiednia ilość gruntu, kleju, fugi (w przypadku montażu z fuga) oraz impregnatu zabezpieczającego.
 2. Dobierać pytki z kilku opakowań jednocześnie, w celu uzyskania jak najbardziej naturalnego wyglądu kamiennej ściany. Różnice w kolorach i rozmiarach pomiędzy kamieniami są celowe, dzięki czemu powierzchnie uzyskują naturalny wygląd.
 3. Zadbać o optymalne do wykonywania montażu warunki: tj. temperatura otoczenia w trakcie klejenia i 48 godzin po klejeniu nie powinna być:
 • niższa niż +5°C
 • wyższa niż +25°C


Układanie

Płytki można układać w pionie lub w poziomie, łącząc na styk lub fuga. Ułożone w pionie doskonale pokrywają zaokrąglone powierzchnie typu kolumna czy kontuar.

 • W przypadku wykończenia drzwi, okien lub innych dekoracyjnych elementów, należy przed rozpoczęciem pracy wykonać pomocniczy szkic montażowy.
 • Aby ułożyć wzór z płytek, należy wzór odrysować na kalce a następnie nanieść kontury na ścianę i kleić kamienie zgodnie z nimi.
 • Narożniki można wykończyć dwoma metodami:
 1. układając płytki z obu stron krawędziami narożnymi na przemian (na zakładki). Wówczas w celu uzyskania bardziej naturalnego wyglądu, wystające krawędzie należy obłupać młotkiem.
 2. układając płytki z obu stron krawędziami do siebie (na styk). Wówczas konieczne jest uprzednie obcięcie krawędzi narożnych płytek pod katem 45 stopni.

Konserwacja

 • Płytki nadają się do malowania metoda tradycyjna oraz natryskowa przy użyciu farb do betonu.
 • Ściany wyklejone płytkami można zabezpieczać na całej powierzchni Środkami ułatwiającymi zachowanie czystości.